Za památkami Třebíče a zámku Náměšť nad Oslavou

V rámci cest po naší vlasti jsme zavítali do historického města Třebíč, jehož památky jsou zapsány na prestižním seznamu světového  kulturního a přírodního dědictví UNESCO.  Navštívili jsme židovskou čtvrť a  židovský hřbitov. Dále  stojí za návštěvu bazilika sv. Prokopa, která byla dříve součástí významného benediktínského kláštera, který byl založen moravskými knížaty již roku 1101. Posléze jej přestavěli a obývali významné šlechtické rody. Jeden z nejvýznamnějších a poslední byli Valdštejnové, hraběnka Anna (ročník 1928) žije dosud ve Vídni a do Třebíče občas jezdí. Dle slov průvodkyně se jedná o velice milou a vitální dámu.

Z vyhlídky u baziliky je nádherný výhled na město a koryto řeky Jihlavy.  Díky bohaté historii města mohou návštěvníci obdivovat mnoho již zmíněných  památek.
V této složité době, kdy se mnozí obávají jezdit na dovolenou do zahraničí může být Třebíč právě tím správným typem na výlet, či dovolenou. I okolí nabízí spoustu míst na výlety, třeba na kole.

Panu kastelánovi i údržbě za nadstandartní služby :-). K zámku patří také udržovaný park. Cestou zpět jsme se ještě zastavili na domluvenou prohlídku zámku Náměšť nad Oslavou. Zámek se nachází na kopci nad městem a řekou, první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1234. Nachází se zde unikátní kolekce tapisérií. V roce 2001 byl zámek vyhlášen národní kulturní památkou a od ledna 2003 jej spravuje Národní památkový ústav. Přestože zámek není bezbariérový, po předchozí telefonické domluvě pan kastelán zařídil přenesení vozíku i našeho člena do 1. podlaží, které jsme si mohli prohlédnout. Tímto děkujeme panu kastelánovi a údržbě za nadstandartní služby. K zámku patří také udržovaný park se vzrostlými stromy a příjemným altánkem lákajícím k posezení a relaxu.

Fotografie zde!!!

29.04. 2019 10:55:28
17.04. 2022 09:39:48
143980
Fr. Kožíka 2719,688 01 Uherský Brod  přihlásit poslední změna: 02.08. 2020 13:01:17